« Svibanj 2024 »

"The STEM FOR PLANET EARTH project/programme is funded by Iceland, Liechtenstein and Norway throught the EEA Grants and Norway Grants".

Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

Projekt odabran za financiranje u okviru poziva "Jačanje STEM vještina u osnovnim školama i razvoj regionalnih znanstvenih centara za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području".

www.eeagrants.org             www.norwaygrants.org

ZAVRŠENE SU SUŠARE ZA BILJE
Autor: Marijana Matković, 4. 10. 2023.

Sušare za bilje su završene i spremne za sušenje bilja. Posebnu radost u izradi sušara za bilje doživjeli su učenici s teškoćama. Bili su marljivi, raspoloženi i aktivni u radu.

Zaključili su: Za dobro obavljen posao, važan je timski rad. Svi smo mi važni i korisni društvu! Trebamo prihvaćati različitosti jer one nas obogaćuju. enlightened

HERB DRYERS ARE COMPLETED

Herb dryers are completed and ready for drying herbs. Students with disabilities experienced special joy in making herb dryers. They were diligent, cheerful, and active in their work.
They concluded: For a job well done, teamwork is important. We are all important and useful to society! We should accept differences because they enrich us. enlightened