Prava za sve!

U sklopu projekta „Lajkaj inkluziju“ u listopadu su održane radionice u prvim razredima pod nazivom „Prava za sve, s naglaskom na prava za djecu s teškoćama“. Cilj je bio da učenici kroz radionice upoznaju prava djece te razviju svijest o djeci s teškoćama i njihovom uključivanju u svakodnevne školske aktivnosti.

Uvodnom aktivnošću potaknuli smo učenike na promišljanje o njihovim pravima. Učenici su sjedili u krugu te međusobno bacali lopticu i govorili o svojim pravima. Kroz aktivnost učenici su pokazali poznavanje nekih osnovnih prava, poput prava na obitelj, obrazovanje i igru. Zatim je slijedila aktivnost u kojoj je učenicima pročitana priča „Prijatelj u invalidskim kolicima“. Priča je o dječaku koji je, unatoč tome što je u invalidskim kolicima, uspješan sportaš i veliki prijatelj. Ovom aktivnošću djeca su razvila svijest o uključivanju djece s teškoćama u školske aktivnosti.

U završnom dijelu radionice učenici su pred razredom izložili svoje crteže na temu „Prijatelj u invalidskim kolicima“. Zajednički smo došli do zaključka da svi imamo svoja prava, tako i djeca s teškoćama te im trebamo pružiti ruku prijateljstva i potrebnu pomoć.