« Svibanj 2024 »

"The STEM FOR PLANET EARTH project/programme is funded by Iceland, Liechtenstein and Norway throught the EEA Grants and Norway Grants".

Working together for a green, competitive and inclusive Europe.

Projekt odabran za financiranje u okviru poziva "Jačanje STEM vještina u osnovnim školama i razvoj regionalnih znanstvenih centara za osnovnoškolski odgoj i obrazovanje u STEM području".

www.eeagrants.org             www.norwaygrants.org

ISTRAŽIVANJE SVEMIRA
Autor: Marijana Matković, 21. 9. 2023.

Učenici, uključeni u izvannastavnu aktivnost pod nazivom Veliki prasak, istraživali su svemir. Oduševljeni rezultatima zaključili su kolika je važnost naše odgovornosti u očuvanju planeta Zemlje jer smo svojim postojanjem čudo života u svemiru. Zemlja, kao planet, prolazi kroz svoje promjene na koje je čovjek utjecao svojim dosadašnjim, neodgovornim ponašanje. Buđenje svijesti o promjenama ponašanja čovjeka prema vlastitom planetu prvi je korak koji vodi do njenog očuvanja (očuvanja čuda života).

„Čovječe pazi da ne ideš malen ispod zvijezda! Pusti da cijelog tebe prođe blaga svjetlost zvijezda!...“ enlightened

EXPLORATION OF SPACE

The students, who are involved in an extracurricular activity called the Big Bang, explored the universe. Delighted with the results, they concluded how important our responsibility is in preserving the planet Earth because we are a miracle of life in the universe. The earth, as a planet, is going through its own changes, which have been influenced by man with his past, irresponsible behavior. Awakening awareness of changes in human behavior towards one's own planet is the first step that leads to its preservation (preserving the miracle of life).

"Man, be careful not to go too small under the stars! Let the gentle light of the stars pass through you!..." enlightened