« Svibanj 2024 »

TERENSKA NASTAVA U ZAGREBU
Autor: Marijana Matković, 21. 10. 2023.

U sklopu našeg STEM projekta realizirali smo terensku nastavu u Zagrebu. Polazak iz Đakova je bio u jutarnjim satima kako bi što ranije stigli u Zagreb i posjetili Tehnički muzej Nikole Tesle. Muzej je osnovan po uzoru na postojeće velike znanstveno-tehničke muzeje u svijetu, kao specijalizirani muzej tehnike. Iskusili smo razne izume našeg velikog znanstvenika, Nikole Tesle, a neki od učenika su bili posebno aktivni te su rado prihvatili izazove sudjelovanja u prezentaciji samih izuma. Raspravljali smo o razvojnim etapama u STEM području kroz prošlo vrijeme pa sve do danas, od Velikog praska do turističkog posjeta Marsu. U Botaničkom vrtu smo slušali o prvim organizmima te smo imali prilike uživati u bogatstvu prirodne raznolikosti.

Obilaskom naše metropole upoznali smo povijest Zagreba. Na Sljemenu smo bili očarani ljepotom prirode te smo uočili promjene u godišnjim dobima kojima svjedočimo unazad nekoliko godina. Šetnjom kroz gustu Sljemensku šumu osvijestili smo potrebu za očuvanjem šuma, mudrim iskorištavanjem prirodnih resursa te potrebom za ulaganjem svih raspoloživih snaga kako bi spasili naš planet Zemlju.

Kao pravi Stemovci vratili smo se u Đakovo s novim idejama čijom realizacijom možemo utjecati i na ostale učenike te ih osvijestiti o važnosti očuvanja naše planete.

Učiteljice: Ana Grizelj, Ana Maršić i Marijana Matković.enlightened

FIELD TEACHING IN ZAGREB

As part of our STEM project, we took field classes in Zagreb. The departure from Đakovo was in the morning to arrive in Zagreb as early as possible and visit the Technical Museum of Nikola Tesla. The museum was founded on the model of the existing large scientific and technical museums worldwide, as a specialized museum of technology. We experienced various inventions of our great scientist, Nikola Tesla, and some of the students were particularly active and gladly accepted the challenges of participating in the presentation of the inventions themselves. We discussed the development stages in the STEM field from the past to today, from the Big Bang to the tourist visit to Mars. In the Botanical Garden, we heard about the first organisms and had the opportunity to enjoy the wealth of natural diversity.

By visiting our metropolis, we got to know the history of Zagreb. On Sljemen, we were enchanted by the beauty of nature and noticed the changes in the seasons we have been witnessing for the past few years. By walking through the dense Sljemenska forest, we became aware of the need to preserve forests, the wise use of natural resources, and the need to invest all available forces to save our planet Earth.

As true Stemov citizens, we returned to Đakovo with new ideas, the implementation of which can influence other students and make them aware of the importance of preserving our planet.

Teachers: Ana Grizelj, Ana Maršić and Marijana Matković.enlightened