« Svibanj 2024 »

ŠKOLSKE NOVINE

PREDSTAVLJANJE CRVENOG KRIŽA ĐAKOVO
Autor: Jasna Mikić, 10. 10. 2014.

Predstavljanje našeg Crvenog križa upriličio nam je ravnatelj te organizacije Đuro Bratljenović.

Crveni križ Đakovo ima veliki raspon djelovanja.Vezano s dobrovoljnim davanjem krvi, Crveni križ ima dobrovoljnu suradnju sa svim školama kao i s našom Osnovnom školom „Vladimir Nazor“. Sve škole sudjeluju na brojnim natjecanjima (ovisnost o internetu, mala škola hitne pomoći…)

Naš đakovački Crveni križ povezan je sa Željezarom Sisak gdje je 1954. godine prvi put održana akcija dobrovoljnog davanja krvi u organizaciji Hrvatskog Crvenog Križa. Godišnje imamo do dvadeset i četiri akcije, u pravilu po dva puta mjesečno.Na zadnjoj akciji bilo je osamdeset i tri osobe,  a sedamdeset i tri je dalo krv. Krv daju i muškarci i žene. Muškarci su češći darovatelji krvi nego žene.U srednjim školama također se organizira akcija darivanja krvi mladih koji moraju biti zdravi,imati navršenih osamnaest godina i određenu tjelesnu težinu.

Imamo i socijalnu humanitarnu djelatnost. U Crvenom križu imamo manje skladište gdje prihvaćamo odjevne predmete, hranu, odjeću, obuću koje tijekom godine distribuiramo prema osobama koje su slabijeg materijalnog statusa. To je taj dio gdje mi prikupljamo materijalna sredstva za ljude  koji su nastradali u ovim katastrofalnim poplavama. Za njih se prikupljalo od prehrambenih i higijenskih artikala do odjevnih predmeta.  Akcija se provodila ciljano. Puno ljudi se odazvalo na te akcije i imali smo dosta volontera angažiranih za sortiranje prehrambenog, higijenskog i odjevnog asortimana.

Datuma 9.10.2014. godine održava se akcija solidarnosti na djelu. To je jedinstvena akcija  koju provode svi Crveni križevi u Hrvatskoj. Namijena te akcije su novčana sredstva jer ima već dosta odjevnih predmeta. Ta novčana  sredstva će 50% biti namijenjena za osobe koje su nastradale u poplavama i 50% za osobe koje imaju socijalne potrebe na području Đakovštine.

Novinarka Dinka Šimunović