NATJECANJE "KLOKAN BEZ GRANICA"
Autor: Mira Racić, 27. 3. 2024.

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva u petak, 22. ožujka 2024. godine održano je Međunarodno matematičko natjecanje „Klokan bez granica“.
Natjecanje se održava u 98 država Europe, Amerike, Afrike, Australije i Azije, a već 26 godina održava se i u Republici Hrvatskoj. Cilj je ovog natjecanja popularizirati matematiku, razvijati interes za matematiku i prirodne znanosti te logičko i kombinatoričko mišljenje. Namjera je motivirati učenike da se bave matematikom izvan redovitih školskih programa.
Natjecanju je pristupilo 57 učenika naše škole od 2. do 8. razreda, koji su znanje pokazali kroz zanimljive zadatke kojima su testirane njihove temeljne matematičke kompetencije, logičko mišljenje i zaključivanje te sposobnost rješavanja problema. (piše: Biljana Knežević, prof.)

Učenici naše škole natjecali su se u četiri kategorije: Pčelice, Leptirići, Ecolier i Benjamin.
Rješavali su zadatke s ponuđenih 5 odgovora od kojih je samo jedan bio točan. Zadaci su bili grupirani u tri različite težine, a točna rješenja najlakših zadataka donosila su 3 boda, potom 4 boda, a najteži zadaci 5 bodova. Za netočne odgovore oduzima se dio bodova od postignutog uspjeha. Učenici drugog i trećeg razreda rješavali su 12 zadataka u vremenu od 60 minuta, a ostali učenici 24 zadatka u vremenu od 75 minuta.
Svaki učenik koji je sudjelovao na natjecanju dobio je simboličan dar – keks torticu, kemijsku olovku i trokut. Najuspješnijih 10 % učenika dobit će i nagradu.
Objava rješenja zadataka bit će 22. 4. 2024. na mrežnim stranicama HMD-a, a objava rezultata i neslužbenih rang-lista 29. 4. 2024. godine.
Od 29. 4. do 2. 5. 2024. zaprimat će se primjedbe na plasman ili netočne podatke na e-mail klokan@math.hr.
3. 5. 2024. bit će objava konačnih rang - lista na mrežnim stranicama Hrvatskog matematičkog društva.
Ostali sudionici moći će svoj plasman saznati kod povjerenika škole.
Podjela nagrada bit će u drugom tjednu svibnja 2024. godine.
Zahvaljujem svim učenicima na sudjelovanju, posebno onima koji će se naći u 10% najboljih u cijeloj Hrvatskoj.