Nazorov tjedan
Što je za mene MIR?
Autor: Mira Racić, 26. 5. 2020.

Budući da je tema ovogodišnjeg Nazorovog tjedna mir, učenici 6. b razreda su na satu Hrvatskoga jezika s nastavnicom Tatjanom Majačić obilježili Nazorov tjedan raspravljajući o tome što za njih znači mir.

Odgovore učenika možete pročitati pod OPŠIRNIJE.

Rea Saček, 6.b

Za mene je mir glazba. Za mene je mir kada pomažem mami. Mir je tišina. Kada šećem psa i gledam prirodu, to je mir. Lijepo je živjeti u tišini i miru. Ali, ponekad je ta tišina dosadna. Mir vlada šumom. Mir je kad spavaš u tihoj noći. U miru se možeš opustiti i odmoriti svoj mozak.

Leo Kretonić, 6.b

Došao je i taj dan, Nazorov tjedan. Taj tjedan je posvećen Vladimiru Nazoru po kojem naša škola nosi ime. Također proslavit ćemo Nazorov rođendan kojim obilježavamo Dan škole. Nazor je rođen 30 svibnja 1876.godine u Postirama na otoku Braču. Taj tjedan učenici budu sretni i uzbuđeni projektima koji slijede. Održavaju se razni kvizovi mini igrice i ostale zanimljive igre. Nažalost ove godine je izbio virus te neki učenici ne mogu ići u školu. U školama je više od mjesec dana zavladala tišina i mir. Učenici od 1. do 4. razreda su od ponedjeljka u svojim školskim klupama. Jako mi nedostaju prijatelji te škola u koju ja idem.

Matea Božić, 6.b

Mir je nešto što je najljepše i najvrjednije u životu. Svakodnevni dolazak u školu s osmijehom na licu,srdačni susreti s nastavnicima i prijateljima, topli razgovori i glasan smijeh. Bez galame, guranja i buke:mir! Mirno, kulturno, tiho i ljubazno. Svima nam je potreban da bi dobro radili u životu.

Nicky Bunarkić, 6.b

Mir je osjećaj koji je potreban svakom čovjeku da bi se osjećao dobro. Mir je potreban da bi se ljudi bolje razumjeli i donosili zajedničke odluke koje odgovaraju svima. Mnogi ratovi i iseljavanja događaju se jer ljudi nemaju mir i suosjećanje jedni prema drugima. Da bi nastao mir među ljudima, potrebno je razumjeti druge i ne misliti samo na sebe. Svaki čovjek ima pravo na osnovne životne uvjete, vlastito mišljenje i postupke. Kada ljudi to nemaju, tada nemaju ni mir. Da bi čovjek bio zadovoljan i sretan, potreban mu je mir.

Emma Krenek, 6.b

Mir se većinom definira kao razdoblje bez rata. Neke vrste mira su: sloboda od prepirki, spokoj, može se odnositi na dogovor za završetak rata, , mir označava stanje potpuna harmonije, bez ikakvih sukoba ne samo između ljudi, nego i između ljudi i prirode i stvorenja u prirodi. Ima i drugih vrsta mira kao što su: unutarnji mir, mir kao nesebičan čin ljubavi, mir kao odsutnost nasilja i zla s prisutnošću pravde, fantastičan mir i još puno drugih. Mir može biti dobrovoljan i prisilan. Prapovijest i povijest su pune sukoba, neke su države i narodi ipak uspjeli sačuvati mir koji je trajao generacijama. To su: Švedska, Švicarska, Kostarika, Pensilvanija, Amiši i dr.