Školski pribor za SOS Dječje selo Ladimirevce
Autor: Jasna Mikić, 14. 12. 2016.

U sklopu projekta Ukradeno - vraćeno djetinjstvo – sjećanje na djecu stradalu u Domovinskome ratu, učenici naše škole su tijekom mjeseca studenoga prikupljali školski pribor za 40-ak djece osnovnoškolskog uzrasta iz SOS Dječjeg sela Ladimirevci. Prikupljeno je mnoštvo pribora – torbi, pernica, bilježnica, flomastera, bojica, olovki, likovnog pribora…. Vrijedni  Nazorovi volonteri su pribor uredno razvrstali, spakirali i prigodno umotali.

U pratnji ravnatelja škole, knjižničarke Dubravke Lovrić, defektologinje Kristine Klemen, vjeroučiteljice Martine Petrović i nastavnice Mire Racić, pet je volonterki, učenica osmoga razreda, u srijedu 14. prosinca, prikupljeni pribor odnijelo u Ladimirevce. Tamo ih je dočekao ravnatelj Sela Zoran Relić koji ih je ugostio i upoznao s radom i načelima Sos Dječjih sela. Učenice su također sudjelovale u radionici koju je za njih pripremila i osmislila pedagoginja Sela.

SOS Dječja sela brinu se za djecu bez roditelja i roditeljske skrbi, neovisno o njihovoj rasnoj, nacionalnoj i vjerskoj pripadnosti, pružaju im ljubav i sigurnost u obiteljskom okruženju, trajan dom i obrazovanje za sretno i mirno djetinjstvo.

Humanitarni rad SOS Dječjih sela počiva na četiri načela: SOS majka, SOS braća i sestre, SOS kuća i SOS selo.

Prvo SOS Dječje selo utemeljio je i izgradio Hermann Gmeiner (1919.-1986.) u austrijskom gradiću Imstu 1949. godine. Zbog lakoće kojom se prilagođuje različitim kulturama i tradicijama, SOS ideja prihvaćena je u 134 zemalja svijeta. Danas u Hrvatskoj postoje dva takva sela – U Lekeniku i u Ladimirevcima. U Ladimirevcima je trenutno u 16 obitelji smješteno oko 60-ak djece različite dobi.

Ravnatelj Sela zahvalio se svim našim učenicima, učiteljima i roditeljima na donaciji i prihvatio  poziv za daljnjom suradnjom na projektu te nas pozvao na obilježavanje 20. godišnjice SOS Dječjeg sela Ladimirevci u svibnju iduće godine. Također, dogovorena je suradnja stručnih suradnika psihologa, pedagoga i defektologa naše škole sa stručnim suradnicima u Selu.

Ovim se putem zahvaljujemo svim učenicima i njihovim roditeljima te učiteljima koji su darovali i prikupljali školski pribor za djecu u Ladimirevcima!