OSMI RAZREDI U VUKOVARU
Autor: Mira Racić, 26. 10. 2021.

Učenici osmih razreda naše škole posjetili su Vukovar 25. listopada u sklopu terenske nastave koja je i ove godine realizirana u suradnji s MCDR Vukovar i Ministarstvom znanosti i obrazovanja. Na put je u jutarnjim satima krenulo 55 učenika u pratnji svojih razrednica, učitelja iz povijesti i ravnatelja škole. (pišu: Lada Ivić i Marta Koprčina, 8.c)

Po dolasku u Vukovar, učenici su posjetili Memorijalni centar Domovinskog rata koji su razgledali u pratnji časnice Hrvatske vojske te poslušali predavanje o uzrocima i početku Domovinskog rata. Nakon predavanja, u dvorištu Memorijalnog centra, učenici su imali priliku razgledavati tenkove i poljoprivredne avione koji su se koristili u ratne svrhe početkom 1990.-ih.

Zatim su na Trpinjskoj cesti posjetili Spomen-dom hrvatskim braniteljima te se uputili prema Memorijalnom centru Ovčara. Farma Ovčara nalazi se pet kilometara jugoistočno od Vukovara koja je u suvremenoj hrvatskoj povijesti ostala zapamćena kao mjesto najvećeg zločina u Domovinskom ratu. Hangar koji je u mirnodopsko vrijeme služio kao skladište poljoprivredne mehanizacije od rujna 1991. godine pretvoren je u logor za nesrpsko stanovništvo grada i okolice.  U tome je logoru od 20. studenog 1990. godine pogubljeno 200 hrvatskih civila i branitelja te zakopano u jamu bez ikakvog obilježja. Danas se na mjestu hangara nalazi Spomen dom Ovčara koji čuva sjećanje na ranjenike i civile odvedene iz vukovarske bolnice.

Nakon Ovčare, posjetili su Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata. Memorijalno groblje nastalo je 1998. godine otkrićem najveće masovne grobnice u Hrvatskoj nakon Drugog svjetskog rata. Nakon što je prestala organizirana obrana Vukovara i nakon što je agresor ovladao gradom, kuće, dvorišta i ulice bile su prekrivene tijelima poginulih. Tijela su otpremljena izvan grada i zakopana u jami kraj gradskoga groblja. Završetkom mirne reintegracije 1998. godine odande je ekshumirano 938 tijela, a na mjestu masovne grobnice danas se nalazi 938 bijelih mramornih križeva, po jedan u spomen na svaku žrtvu. Uokolo mjesta masovne grobnice prostire se Memorijalno groblje podijeljeno u aleje u kojima su pokopani poginuli branitelji, civilne žrtve, umrli hrvatski ratni vojni invalidi i članovi njihovih obitelji. U središnjem dijelu groblja, 5. kolovoza 2000. godine, postavljen je spomenik čija je autorica gospođa Đurđa Ostoja. Spomenik je izrađen od patinirane bronce, visok je četiri metra, a u središtu je „zračni“ križ i vječni plamen.

Učenici su u sklopu posjeta Vukovaru posjetili i Franjevački samostan i crkvu sv. Filipa i Jakova te u pastoralnom centru župne crkve pogledali kratki dokumentarni film o opsadi i padu Vukovara 1990. godine. Pri samom kraju posjeta, učenici su posjetili Gradski muzej Vukovar i dvorac Eltz, Muzej Vučedolske kulture te Vukovarski vodotoranj – simbol stradanja i otpora Vukovara i njegovih stanovnika u Domovinskom ratu.