MEĐUNARODNI DAN BIJELOG ŠTAPA
Autor: Mira Racić, 15. 10. 2021.

Međunarodni dan bijelog štapa se obilježava svakog  15. listopada od 1964. godine, kad je Lyndon Johnson, tadašnji predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, taj dan proglasio Danom bijelog štapa. Osim što je prometni zaštitni znak slijepih u sve gušćem prometu, bijeli štap slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu. Da bi štap doista bio pomagalo, slijepa osoba mora proći tečaj poduke za samostalno kretanje, tijekom kojeg svladava osnove tehnike i vještine korištenja štapa, osnovna prometna pravila i konfiguraciju terena kojim će se samostalno kretati.

(piše: Kristina Klemen, stručna suradnica)

U ovaj javni događaj uključene su brojne škole u Hrvatskoj i diljem Europe. Cilj je prihvaćanje, uvažavanje i pomoć osobama sa smetnjama vida. Promicanje ravnopravnosti slijepih osoba te podizanje svijesti građana o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, ali i obavezama zajednice prema njima.

Učenici naše škole pod vodstvom nastavnice Ivane Hrastović Mandarić u suradnji s kolegicom Taslak iz OŠ Dore Pejačević i ove godine će obilježiti ovaj Dan kroz različite aktivnosti uživo i online korištenjem Flipgrid alata, razmjenjujući iskustva te uključujući osobe s poteškoćama vida u javni događaj u suradnji s Udrugom slijepih grada Našica. Učenici će se upoznati s abecedom brajice, uvježbavati pravilan izgovor i intonaciju izraza i fraza, sudjelovati u kreiranju kraćeg video zapisa i u razgovoru sa slučajnim prolaznicima na ulici. S povezom na očima učenici će pokušati pogoditi o kojem je predmetu riječ, a oslanjajući se samo na osjetilo opipa. Učenici prvog razreda gledat će i edukativni crtani film ''Otvori oči'' te navesti zašto je važan vid i briga o zdravlju.

Pozivamo vas da obilježite Međunarodni dan bijelog štapa uz digitalne sadržaje koje su pripremile rehabilitatorice, voditeljice Odjela i Knjižnice za djecu s oštećenjem vida OŠ Pećine iz Rijeke.

Uz kratki video na poveznici https://youtu.be/vDDxwdBOfN8 možete naučiti zašto obilježavamo Dan bijelog štapa, neke zanimljivosti o bijelom štapu, što je sljepoća i kako svijet vide neke životinje.

Koliko ste naučili možete provjeriti u zabavnom kvizu na poveznici https://wordwall.net/hr/resource/23092152/dan-bijelog-%c5%a1tapa

Za kraj još malo zabave, aplikacija koja bi vas mogla zanimati