NAŠA PRIJATELJICA LEA IZ AFRIKE
Autor: Mira Racić, 14. 6. 2021.

I ove školske godine s nesebičnom radošću i poletom, sada učenici 2. c razrednog odjela, đakovačke Osnovne škole „Vladimir Nazor“, uz svoje dječje igre u dječjem odrastanju krenuli su u svijet obrazovanja i stvaranja radnih i kulturnih navika. Početkom nastavne godine uz redovnu nastavu, razne aktivnosti i projekte učenici su odlučili nastaviti s radom na  razrednom  Projektu  „Školovanje djeteta u Africi“, radosni što je već jedna uspješna godina na istom iza njih.  Jedan od najvažnijih ciljeva Projekta bio je da se kod učenika osvijesti  važnost poštivanja dječjih prava, razvoj zajedništva, tolerancije i empatije te uvažavanje i prihvaćanje različitosti kao što su imovno stanje, boja kože, vjerska pripadnost i sve ono što djecu razdvaja jedne od drugih. Projekt je povezao učenike iz Đakova s učenicom Leom iz dalekog Benina u Africi. (piše: Biljana Knežević, prof.)

Projekt je realiziran brojnima aktivnostima kroz redovnu nastavu i izvannastavne aktivnosti. Pregledali smo brojne fotografije, videozapise, emisije na TV-u, a najradosnije je bilo stavljanje dječjih novčanih priloga u našu kasicu  za našu dragu Leu, čiju smo fotografiju naknadno dobili, uokvirili istu i stavili je na zid naše učionice. Tako je djevojčica Lea iz Benina postala stalni član naše razredne zajednice. Prošle godine prikupljeni novac za Leu i njeno školovanje uputili smo Lei preko Misijskog centra Župe svih svetih Đakovo.

Ove godine nastavili smo detaljnije s upoznavanjem života ljudi, djece u dalekom svijetu, a posebno smo se zadržali na dječjim pravima i slobodama. Učenici su istraživali, izrađivali plakate te knjižice o dječjim pravima. Napunivši i ove godine našu kasicu potrebnim novčanim prilogom za školovanje naše prijateljice Lee, zbog epidemioloških razloga, nije cijeli razred išao u Misijski centar predati prikupljeno, kao prošle godine. Dogovorili smo da članovi Razrednog vijeća učenika u svibnju predaju prikupljeni novac, sestri Jeleni u Katedrali sv. Petra, nakon misnog slavlja. To je i učinjeno.

Zadovoljni zbog uspješno ostvarenog cilja, postignutih ishoda našeg Projekta, ponosni na njegov nastavak te na zajedništvo, rastali smo se sa s. Jelenom u čvrstom uvjerenju i odluci da i iduće godine nastavljamo s projektom.

Biljana Knežević, prof.