PUTOVANJE UČENIKA TREĆIH RAZREDA SLAVONIJOM I BARANJOM
Autor: Mira Racić, 14. 6. 2021.

Učenici trećih razreda u petak su, 11. lipnja, sa svojim učiteljicama bili na zanimljivom putovanju Slavonijom i Baranjom, a kako im je bilo pročitajte i pogledajte pod opširnije. (piše: Nada Nikolić, učiteljica)

U petak 11. lipnja 2021. godine učenici trećih razreda naše škole otputovali su autobusom u Osijek i Kopački rit.  Na putu prema Kopačkom ritu zaustavili smo se u Tvrđi. Saznali kako je ovaj barokni grad-tvrđava nastao u  18.  stoljeću transformacijom zatečenog starijeg povijesnog grada. Taj grad je stajao na važnom strateškom prijelazu preko rijeke Drave.  Zatim smo krenuli preko rijeke Drave u smjeru Kopačkog rita. Sa znamenitostima Kopačkog rita upoznali smo se kroz prezentaciju i vožnju turističkim brodom po rukavcima Drave. Nakon razgledavanja Kopačkog rita krenuli smo prema ZOO vrtu u Osijeku.

Osječki zoološki vrt osnovan je još 1955. godine. Daleko od gradske buke, savršeno je mjesto za mirni boravak  životinja. S površinom od 11 hektara, osječki ZOO jedan je od većih parkova u srednjem Podunavlju.
Obilazak ZOO vrta je bio poseban doživljaj. Vidjeti uživo životinje uvijek je velik izazov za učenike. Oduševljeni žirafama, zebrama, papigama, paunima a posebice majmunima učenici su napustili ovu oazu mira svjesni važnosti zaštite svih živih vrsta na Zemlji.
Na svom kratkom putu koristili smo još jedno prijevozno sredstvo, kompu, simbol grada Osijeka. Već stotinu godina kompa prevozi putnike s jedne obale Drave na drugu,  kada se odluče posjetiti ZOO vrt na drugoj strani. Ovo ekološko plovilo za vožnju koristi samo strujanja rijeke Drave, ali ga drži čelično uže. Nekada je na Dravi radilo mnoštvo mlinova, a imati vodenicu na rijeci značilo  je ozbiljan i težak posao. Iako su mlinovi davno prestali raditi, u čast starim danima i važnom zanimanju mlinara, pokrenut je projekt  u sklopu kojeg je postavljena replika vodenice namijenjena edukaciji javnosti. Učenici su imali priliku vidjeti ovu vodenicu.
Hodajući šetnicom, popularnom Promenadom uz Dravu, došli smo do Osječke katedrale koja je s 90 metara visokim tornjem među najvišima jugoistočnoj Europi. Učenike je zanimala razlika između đakovačke i osječke katedrale te su i sami uočavali razlike u vanjskom izgledu.

Lijepo vrijeme i puno sadržaja ovaj su dan učinili nezaboravnim za učenike naše škole.
Pomalo umorni krenuli smo put Đakova.

Učiteljica: Nada Nikolić