Suradnja s Dokkicom – sudjelovanje u projektu POZOR! Plivamo na sceni 2020.
Autor: Mira Racić, 31. 1. 2020.

Dramska skupina OŠ „Vladimir Nazor“ s voditeljicom Majom Vuka ove godine sudjeluje u projektu koji organizira Dječja osječka kreativna kućica Dokkica POZOR! Plivamo na sceni. Festival je to koji se provodi već devetu godinu s ciljem razvijanja ljubavi prema kazalištu i kazališnom izričaju kroz različite teme, a sama ideja je prepoznata i od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja te se festival odvija uz potporu MZO-a. Tema koju će učenici ove godine obrađivati je „Održivi razvoj kroz dramski odgoj“.

Događaj je zamišljen kao festival igrokaza učenika osnovne škole. Ideju je već na samom početku organizacije festivala prihvatilo i Dječje kazalište Branka Mihaljevića iz Osijeka te kao partner u organizaciji festivala ustupa i svoj prostor tako da učenici imaju priliku doživjeti kako pravo kazalište funkcionira te osjetiti svu draž scenskog izričaja. Ciljevi ovoga projekta su promocija dramskog i scenskog stvaralaštva djece, popularizacija kazališne umjetnosti među djecom, poticanje ljubavi prema dramskom izričaju i kazalištu te priznanje dramskog stvaralaštva učenika i učitelja osnovnih škola grada i županije. Voditeljica dramske skupine je sudjelovala na radionici vezanoj uz održivi razvoj koji je vodila doc.dr.sc. Renata Jukić, voditeljica kolegija „Odgoj i obrazovanje za održivi razvoj“ s Odsjeka za pedagogiju FFOS-a te na radionici s temom dramskog odgoja koju je vodio dramski pedagog i kazališni redatelj Ivan Kristijan Majić. Drugi dio aktivnosti planiran je u okviru dramskih radionica za učenike polaznike dramske skupine koji planiraju posjet kreativnoj kućici Dokkici u Osijeku. Veselimo se sudjelovanju u projektu koji promiče pozitivne vrijednosti i naglasak stavlja na kreativnost učenika.

„Održivi razvoj je okvir za oblikovanje politika i strategija kontinuiranog gospodarskog i socijalnog napretka, bez štete za okoliš i prirodne izvore bitne za ljudske djelatnosti u budućnosti. On se oslanja na ambicioznu ideju prema kojoj  razvoj ne  smije ugrožavati budućnost  dolazećih naraštaja trošenjem neobnovljivih  izvora i dugoročnim devastiranjem i zagađivanjem okoliša. Osnovni je cilj osigurati održivo korištenje prirodnih izvora na nacionalnoj i međunarodnoj razini.“ ( Dokkica)

Autor: Maja Vuka, prof.