DESETE ZIMSKE RADIONICE
Autor: Mira Racić, 8. 1. 2020.

U našoj se školi već tradicionalno svakih zimskih praznika održavaju Zimske radionice, a 2. i 3. siječnja 2020. godine održane su desete po redu. I ove su godine učenici naše, ali i drugih škola,  imali priliku kvalitetno i na drugačiji način provesti dva dana zimskih praznika sudjelujući na čak 39 različitih radionica koje su vodili naši učitelji, roditelji, bake i djedovi, naši bivši i sadašnji učenici, tete iz đakovačkih vrtića, profesori i nastavnici iz drugih škola iz Đakova, ali i županije.

Organizatorica i idejna začetnica ovih radionica je nama svima dobro poznata nastavnica Sanja Vidović koja je na ideju došla, kako sama kaže, na razgovoru uz kavu s jednom učiteljicom, a također i majkom, a razgovarale su o tome kako animirati djecu da kvalitetno provedu vrijeme na praznicima, a ne pred televizorom ili računalom. Došle su na ideju radionica, osmislile su ih četiri, a materijale za radionice su donijele od kuće. Nastavnica ističe da se to svidjelo  učenicima, ali i roditeljima, kao i učiteljima te su potaknuli i ostale nastavnike i roditelje da im se pridruže. Radove su prodali i sami si financirali iduće radionice i potaknuli ostale na druženje. Radionice su svake godine bile sve bolje, svake godine ih je bilo sve više, ciljevi su im se promijenili i proširili, došla su neka nova djeca i novi učitelji, za radionice se čulo i izvan naše županije, institucije grada Đakova su pomogle financijski, a pridružile su im se i  brojne udruge u gradu.  Nije sve uvijek teklo bez problema, kaže nastavnica Vidović. Bilo je tu i prepreka i svakakvih briga, ali nasmiješena i zainteresirana dječja lica su joj pomogla da prijeđe preko svih prepreka.  Njezin je osobni cilj  ostvaren - učenici svake godine pitaju kada će opet biti zimske radionice.

Ovogodišnje radionice su posebne zato što su jubilarne – desete po redu.  Posebno je pohvalno što su voditelji ovih radionica bili volonteri -  mladi ljudi koji žele Đakovu donijeti svoje znanje, želju za pomoć u odgoju mladih, entuzijazam, a uglavnom su to mahom bivši učenici naše škole, ali i učenici naših ostalih đakovačkih škola. Upravo su njihove radionice djeci bile posebno zanimljive, a odnosile su se na robotiku, informatiku, programsko razmišljanje i CNC.

Nastavnica Vidović je posebno ponosna na  dugogodišnju suradnju s  đakovačkim vrtićima  - i vrtićka su djeca sudjelovala u radionicama koje su bile prilagođene njihovom uzrastu, a odgajateljice vrtića su također sudjelovale kao voditeljice radionica.  Posebna je i dobra suradnja i sa Srednjom strukovnom školom Antuna Horvata koja već par godina nudi desetak radionica -  peku bakine kolače, paprenjake, pogačice sa čvarcima, a gosti iz srednje škole Vukovar i Ilok peku palačinke i prave zdrave voćne napitke. Nitko nije ostao ni gladan ni žedan!

Na zimskim je radionicama već postala tradicionalna  radionica  izrade suvenira - izrada privjesaka za ključeve u obliku konja i privjesaka od drveta na koje su ugravirani đakovački simboli – konji lipicanci i đakovačka katedrala.  Zanimljive su učenicima bile i radionice izrade predmeta na lončarskom kolu,  izrada nakita od vune i špage, bojanje vrećica zlatovezom, izrada bombi za kupanje, eksperimentiranje, izrada konja i podmetača od drvenih štipaljki, izrada mini knjige, radionica pjevanja i plesanja, pravljenje raketa i aviona, ukrašavanje bočica salvetnom tehnikom i špagom, šivanje, izrada kalendara te izrađivanje cvijeća i lutaka od šuške.

Nastavnica navodi da se radionice svake godine organiziraju prema interesima i uzrastima djece i učenika i zbog toga je potrebno neprestano osluškivati njihove interese  kako bi im svake godine bilo zanimljivije, ali i edukativno i odgojno.

Kako je sve izgledalo, možete pogledati u foto-galeriji ili kliknuti OVDJE.

Monika Karatović, 8.b