IZLET UČENIKA ŠESTIH RAZREDA U KRAPINU
Autor: Jasna Mikić, 21. 5. 2018.

U petak  18.svibnja u 6:00h 53 učenika 6-ih razreda u pratnji razrednica Sanje Lišnjić,Ane Maršić ,Ivane Hrastović Mandarić  i učitelja TZK Davora Ondrašeka krenuli su na jednodnevni izlet u Krapinu. Nakon tri i pol sata ugodne vožnje u autobusu stigli smo u Krapinsko-zagorsku županiju gdje nam je pažnju posebno privukla ljepota i zelenilo brežuljaka i autentičnih hiža s lijepo uređenim okućnicama i vinogradima.Danas prepoznatljivo turističko odredište Zagorje popularno nazivaju i  A fairytale at hand –Bajka na dlanu.

Prvo smo posjetili Gornju Stubicu i Muzej seljačke bune smješten u baroknom dvorcu obitelji Oršić iz 18.st.Stalni postav Muzeja  prikazuje cjelovitu sliku povijesnih,društvenih i kulturnih zbivanja na zagorskom prostoru  od srednjeg vijeka do sredine 19 st. kad je službeno ukinuto kmetstvo. Tijekom posjeta učenici su naučili tko je bio Matija Gubec  i kako je tekla borba seljaka za ukidanje kmetstva , vidjeli su usporedno prikaz života plemića i seljaka iz tog vremena. Predstavljena im je i  izrada srednjovjekovnog oružja te vojna oprema . U blizini Muzeja vidjeli su i monumentalni brončani kip vođe ustanka Matije Gubeca ,djelo kipara Antuna Augustinčića .

Dalje nas je put vodio prema Krapini gdje smo posjetili poznati Muzej krapinskih neandertalaca  smješten na brdu Hušnjakovo. Davne   1899 .god.Dragutin Gorjanović  Kramberger otkrio je ostatke kostiju neandertalaca  koji su prije 130 000 godina živjeli u spilji u Krapini, jedno od najvažnijih takvih nalazišta u svijetu.Priča kroz Muzej počinje gledanjem 15 min filma o životu pračovjeka,njegovoj svakodnevici,lovu i izradi primitivnog oružja,bolestima i odnosima unutar zajednice i nastavlja se putovanjem kroz postanak svijeta ,kozmičku i biološku evoluciju  te prikaz evolucije hominida. Muzej je vrlo atraktivan i nudi puni doživljaj posjetitelju kroz interaktivne postave.

Nakon ručka u hotelu Termi Tuhelj učenici su popodne proveli u kupanju i vodenim animacijama u prostoru bazena . Na povratku vodič Berislav organizirao je za učenike kviz znanja u kojem su ponovili i provjerili naučeno.Najuspješniji  u znanju bio je tim 6b razreda ,a 6a i 6c raz. dijele 3 mjesto. Uz pjesmu i dobro raspoloženje stigli smo u Đakovo u 22:20h. Zahvaljujemo svim roditeljima i agenciji Orion tours na podršci i organizaciji

Više slika pogledajte OVDJE ili u foto-galeriji.