40.dani znanstvene fantastike u Zagrebu
Autor: Sanja Vidović, 13. 5. 2018.

Dana 12.05.2018. posjetili smo SferaKon, najstariju i najveću hrvatsku konvenciju koja okuplja ljubitelje znanstvene fantastike, fantastike, horora i srodnih žanrova. Kroz 4 desetljeća održavanja, SFeraKon je postao jedna od najvećih europskih SF konvencija, najveća u srednjoj i jugoistočnoj Europi. SFeraKon organizira Društvo za znanstvenu fantastiku SFera iz Zagreba. Društvo je osnovano je 1976. godine u Zagrebu i od tada neprekinuto djeluje kao neprofitna volonterska kulturna organizacija na području grada Zagreba i Hrvatske. Godine 2016. Društvo je proslavilo 40 godina svog kontinuiranog rada.

U suradnji s Ministarstvom kulture, SFera je ove godine pokrenula projekt “SFeraKon Express”: inicijativu za dovođenje učenika iz manjih sredina na SFeraKon kako bi ih se upoznalo s aspektima kulture kojima  možda u svojim mjestima nisu (toliko) izloženi. Ove godine – kao pilot-projekt – organiziran je dolazak oko 120 učenika i njihovih nastavnika osnovnih i srednjih škola iz Slavonije koji će na konvenciji provesti jedan dan.

Tako da se i naša škola uključila u projekt,  8.c razred,  3 učenika sedmog razreda i 2 šestog.

Posebno za njih (ali otvoreno i za ostale sudionike konvencije) pripremljene su i točke programa koje bi ih, ako se dosad uopće nisu susreli sa sličnim stvarima, trebale uvesti u svijet fantastike, znanstvene fantastike i fantastične znanosti i tehnologije.

Prva točka bila je “Uvod u SFeraKon” gdje su (pra)stari i iskusni veterani objasnili što su to zapravo SF konvencije, kako su nastale, kako se na njima ponašati i kako iz njih izvući ono što vas najviše zanima.

Druga točka bila je “Uvod u SF” ili “Lektira koje nema u školi” kao upoznavanje s ovim dijelom književnosti, nad-žanrom, i njegovim širokim spektrom tema.